Milyen kávét is iszunk?
Egy jó presszókávéhoz elengedhetetlen egy megfelelő kávékeverék kiválasztása. A kávészemek nagyon hosszú folyamaton mennek keresztül míg, ital formájában a csészénkbe kerülnek. A növény termesztésének bonyolult feladata után, a szüreteléssel kezdődik. Az érett kávészemek, az avatatlan szemnek meglepő piros színben pompáznak.
Különösen fontos, hogy a kávészemeket a szüretelést követő pár napon belül feldolgozzák, hogy a kávészem magába tartsa fontosabb aromáit. A babokat megtisztítják, speciális körülmények között szárítják, majd az egyezményes szabványoknak megfelelően osztályozzák őket. Ezután a kávébabok készen állnak az esetenként napokig tartó pörkölésre.
A pörkölést minden gyártó maga végzi el, a saját gépükön, a saját metódusaik, és hőmérsékletük szerint. Három elterjedt pörkölési szint létezik a kávéiparban. Az olasz, a francia és a bécsi. A felsorolásból a bécsi a legkevésbé testes kávé, a kávészemek ebben az esetben maradnak a legvilágosabbak, az olasz pörkölésnek alávetett kávé pedig a legmarkánsabb és legfüstösebb aromával megáldott lesz.
A világ különböző tájairól érkező kávészemek más és más ízvilággal és aromával és koffeintartalommal rendelkeznek. Megkülönböztethetünk két fő változatot. Az Arabica és a Robusta kávébabokat.
Az Arabica kávészemek aromája sokkal édeskésebb, finomabb, azonban savtartalma kiemelkedően magas. Koffein tartalma a Robusta szemekhez képest alacsony (1%-1,5%) és kilónkénti ára sokkal drágább is annál, sokak szerint sokkal minőségibb kávé készíthető belőle, mint a robusta szemekből.
A Robusta szemek koffeintartalma kiemelkedő (2%-5%) és ez különegesen erős és testes ízvilágot kölcsönöz. A babok méretüket tekintve kissebbek, mint Arabica társai. Önmagában ritkán árulják, mert ízvilága inkább kesernyés, mint édes. A belőle főzőtt kávé sokkal hosszantartóbb utóízt hagy maga után, bár illata kevésbé intenzív.
Minden olasz kávégyártó, köztük a leghíresebbek is (Segafredo, Pellini, Molinari) a tökéletes kávékeverékek megalkotásához a fent említett két fajtát alkalmazzák más-más arányokban és más-más pörköléssel. Emiatt létezhet egy gyárnak akár több mint 10 fajta kávéja is.
A kávégyártás egyik legfontosabb alappillére, hogy a pörkölést követő őrlés után, a finomra zúzott kávét minél hamarabb elzárják a levegő elől, hogy ne veszítsen aromájából. A 21. században szerencsére kitaláltak erre egy tökéletes módszert. A kávékapszulákat. A szabadalmaztatott Nespresso kapszulás rendszerekkel minden egyes csésze kávét újként és frissként fogyaszthatunk el, így többé nem kell aggódnunk a kicsomagolt sok-száz grammos kávé megromlásán.
A Robusta túlsúlyú kávékeverékek inkább alkalmasak presszókávénak, használatukkal különösen vastag crema hozható létre, valamint higítatlanul sokkal selymesebb ízvilággal rendelkeznek. A tiszta Arabica keverékeket inkább hosszúkávénak, tejeskávénak vagy cappuccinonak ajánljuk markánsabb ízvilága miatt, hiszen higított állapotukban is megfelelően erős ízt kölcsönöznek.
Tartalomhoz tartozó címkék: kávékapszula , nespresso kávékapszula ár